Co dělat při laryngitidě = akutní zánět hrtanu?

Akutní laryngitida je větš. virové onemocnění hrtanu,které se projevuje suchým dráždivým štěkavým kašlem, dále tzv. laryngeálním stridorem=kokrhavý zvuk, zvl. při rozčilení dítěte, dále může ale i nemusí být teplota.

Při akutním záchvatu (přichází hlavně v noci) podáme:

  • Protazin, dle váhy a rady lékaře.
  • K oplasknutí sliznice hrtanu podáváme kortikoidní čípek Rectodelt.
  • Dítě musíme hlavně uklidnit a necháme ho vsedě dýchat chladný vzduch před otevřeným oknem(samozřejmě ho nejprve přioblékneme).
  • Dále podáváme homeopatika : Sambucus nig. 9 CH a Spongia tosta 9 CH-vždy po 5 kuličkách dítě cucá, velmi často po sobě(prakticky docucá jedny a ihned podáváme další).
  • Pozor nutný je také dostatečný příjem tekutin !


Pokud toto vše provedete, většinou dojde ke zklidnění kašle a dítě usne.
Ráno je pak žádoucí dítě zkontrolovat u lékaře.
Ráno pak dále nasazujeme většinou zprvu léky tlumící dráždivý kašel-Stoptussin kapky nebo Silomat či Sinecod sir dle váhy a rady lékaře, na noc je dobré ještě několik dní ponechat Protazin.
Je li teplota nad 38-38,5 st C podáváme léky proti hořečce-př. Paralen, Ibalgin, atd.
Během několika dní se kašel změní na vlhký a dítě začne vykašlávat-v té době již nebudeme přes den kašel tlumit výše uvedenými léky, ale podáme naopak léky podporující vykašlávání-např. jitrocelový sirup, Vincentka sir, Mukosolvan, Fenorin, atd. Laryngitida se často opakuje, proto je dobré mít doma ještě homeopatikum Hepar sulphur 9 CH, který opakovaně podáváme v okamžiku, kdy se Vám zdá, že by dítě mohlo mít v noci záchvat-.tj. jakoby na dítě "něco lezlo", má trochu zastřený až ochraptělý hlas.